تحصیل در ترکیه 1 min آبان ترجمه | دارالترجمه رسمى در تهران خیابان وزرا | میدان آرژانتین

دنکلیک چیست؟

دنکلیک یا معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه به ما امکان می‌دهد از مدارک تحصیلی خود برای مهاجرت به ترکیه استفاده کنیم. برای تطبیق مدارک تحصیلی ابتدایی تا دبیرستان، وزارت آموزش و پرورش ترکیه و برای مدارک دانشگاهی، سازمان آموزش عالی ترکیه (YOK) مسئول هستند. اگر ۱۲ سال تحصیل را به پایان رسانده‌اید، باید توجه داشته باشید که نظام آموزشی ترکیه نیز ۱۲ ساله است. اگر با سیستم قدیمی تحصیل کرده‌اید، باید ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را ارائه دهید. اما اگر با سیستم جدید دیپلم گرفته‌اید، کافیست مدرک و ریز نمرات پایه دوازدهم را ارائه کنید.

چقدر زمان برای دنکلیک مدارک تحصیلی در نظر گرفته می‌شود؟

مدت زمان لازم برای این فرآیند به عوامل مختلفی بستگی دارد و یکسان نیست. به عنوان مثال، برای مدارک پزشکی حدود یک سال زمان لازم است، اما برای رشته‌های دیگر معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. برای دنکلیک مدارک، چه مدارکی مورد نیاز است؟
معمولاً باید اصل مدارک تحصیلی (لیسانس، ارشد یا دکتری) یا کپی معتبر از آن‌ها، ترجمه رسمی مدارک تحصیلی به زبان ترکی استانبولی، کپی مدارک دانشگاهی و ترجمه رسمی آن‌ها ارائه شود.
لازم به ذکر است که ارائه مدارک ضمیمه و ترجمه‌های رسمی برای ایرانیان الزامی است. همچنین کارت اقامت ترکیه یا برگه وقت ملاقات (راندوو)، اصل و کپی پاسپورت و عکس پاسپورتی از شخص متقاضی، پر کردن برگه دنکلیک و واریز مبلغ مورد نیاز جهت تطابق مدارک تحصیلی نیز لازم است. نحوه دنکلیک در ترکیه برای انجام امور معادل سازی مدارک تحصیلی حتماً باید از طریق سیستم وقت قبلی گرفته شود. در ادامه، باید در امتحانات مربوطه حداقل نمره مورد نیاز برای قبولی را کسب کرد.

تحصیل در ترکیه 4 min آبان ترجمه | دارالترجمه رسمى در تهران خیابان وزرا | میدان آرژانتین
برای متقاضیان رشته پزشکی، در آزمون STS (آزمون TUS) باید شرکت کنند و حداقل نمره ۴۰ (از ۱۰۰) را کسب کنند. در صورت تمایل به معادل سازی رشته دندانپزشکی، باید در آزمون STS (آزمون DUS) شرکت کرده و حداقل نمره ۴۰ را کسب کنید. برای رشته داروسازی نیازی به گذراندن آزمون کتبی نیست و تنها باید آزمون شفاهی دانشگاه آنادولی را پشت سر بگذارید. برای رشته‌های مهندسی و معماری، باید در آزمون STS-2 شرکت کرده و حداقل نمره ۴۰ را کسب کنید. اگر قصد تدریس در مدارس دولتی را دارید، باید در آزمون Kpss شرکت کنید. همچنین برای کسانی که در مدارس خصوصی تدریس می‌کنند، شرکت در آزمون Kpss لازم نیست. لازم به ذکر است که تمامی مراحل معادل سازی مدارک باید در خاک ترکیه انجام شود و امکان انجام این کار در کنسولگری های سایر کشورها وجود ندارد.

thumbs b c e13162fb50568f028daecdd656d211c7 آبان ترجمه | دارالترجمه رسمى در تهران خیابان وزرا | میدان آرژانتین

همچنین، در صورت عدم داشتن دنکلیک یا معادل سازی مدارک در ترکیه، افراد متقاضی در رشته‌های مهندسی به نظام مهندسی معتبری در ترکیه ملحق نشده و امضای آن‌ها در پروژه‌های مربوطه اعتبار نخواهد داشت.
علاوه بر این، در صورت عدم داشتن دنکلیک یا معادل سازی مدارک در ترکیه، پزشکان و رشته‌های پزشکی دیگر نه تنها اجازه کار کردن ندارند، بلکه اجازه تاسیس مطب را نیز نخواهند داشت.

آواتار آبان ترجمه

نویسنده

آبان ترجمه

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ با ما چت کنید!
پاسخگوی سوالات شما هستم !
سلام! برای چت در واتساپ روی یکی از اعضای ما در بخش زیر کلیک کنید